Opony ciężarowe

( ilość produktów: 318 )

Opony można podzielić na kilka kategorii ze względu na przeznaczenie, rozmiar lub właściwości. Najczęściej spotykanym podziałem jest ten uwzględniający przeznaczenie opon. Wyróżniamy modele dedykowane samochodom osobowym oraz opony ciężarowe. Opony do samochodów ciężarowych mają do wykonania zupełnie inną pracę niż te przeznaczone do tradycyjnych aut. Muszą wytrzymać największe obciążenia statyczne oraz dynamiczne, w tym awaryjne hamowania oraz przyspieszenia, które wywołują na danej osi bardzo duże przeciążenia, przy pełnym załadunku. Często ich awarie są bardzo niebezpieczne w skutkach i tym samym warto dużą uwagę zwrócić na wybór danego modelu. W naszym sklepie znajdziesz najlepsze warianty - koniecznie przejrzyj wszystkie z nich!

Opony ciężarowe - rodzaje i podtypy

Samochód ciężarowy ma kilka osi o różnych wymaganiach względem zastosowanego ogumienia. Opony przeznaczone na oś napędową powinny być wyposażone w bardzo trwały i agresywny wzór bieżnika, który będzie mógł przenieść na nawierzchnię bardzo duży moment obrotowy i siłę napędową. Opony prowadzące mają za zadanie utrzymać prawidłowy tor oraz precyzyjnie zmieniać kierunek jazdy, dlatego są zakładane jedynie na oś kierującą. W takich oponach liczy się doskonały stan i bardzo duża przyczepność, gdyż to od nich zależy możliwość uniknięcia nadsterowności i podsterowności. Ostatnim rodzajem opon są opony naczepowe, które mają za zadanie wytrzymać bardzo duże obciążenia naczepy. Opony takie powinny mieć bardzo wysoki indeks nośności i niskie opory toczenia. Osobną grupą opon ciężarowych są opony do samochodów pracujących w najtrudniejszych warunkach terenowych zwanymi oponami ciężarowymi ON/OFF. Ich specjalna konstrukcja i mieszanka gumowa, mają zapewnić optymalne właściwości w najtrudniejszych warunkach terenowych, szczególnie na budowach, żwirowniach i kopalniach. Opony ciężarowe ON/OFF charakteryzują się bardziej masywnym i głębszym bieżnikiem oraz wzmocnionym karkasem.

Jaka mieszanka opon do samochodów ciężarowych jest najlepsza?

Producenci starają się sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez transport regionalny i międzynarodowy, tworząc opony z najlepszych mieszanek dostępnych na rynku. Mieszanka opon do samochodów ciężarowych powinna być jak najlżejsza, aby nie zwiększać znacząco wagi nieresorowanej koła. Ponadto powinna zapewnić perfekcyjną przyczepność i tym samym być miękka na tyle, by dobrze “wgryzała się” w nawierzchnię. Jednocześnie powinna być też na tyle twarda, by nie zużywała się zbyt prędko, zwiększając koszty użytkowania samochodu ciężarowego.

Warto także, aby opona cechowała się niskim poziomem generowanej głośności oraz równie niskimi oporami toczenia, za które również odpowiada właściwa mieszanka gumowa. Dzięki tym parametrom opony ciężarowe są trwałe, dobrze trzymają się nawierzchni asfaltowej, a przy tym są stosunkowo ciche i odporne na największe obciążenia.

Najlepsze opony do ciężarówek - oferta 

W naszym sklepie znajdziesz najlepsze opony do samochodów ciężarowych w przeróżnych wariantach. Zapraszamy do zakupu!

Zobacz także: opony do maszyn budowlanych | opony do quada | opony przemysłowe!

pixelpixel