Żywotność opon - co jaki czas wymieniać opony na nowe?

Ogumienie samochodowe oraz to przeznaczone do użytku profesjonalnego ma zawsze pewien ściśle określony okres przydatności, którego przekroczenie może być przyczyną problemów związanych między innymi z bezpieczeństwem. Wielu właścicieli firm budowlanych czy maszyn rolniczych nie przykłada odpowiednio dużej uwagi do tej kwestii, co w konsekwencji sprawia, że użytkują opony nadające się do wymiany. Skutki korzystania z takich opon bardzo często są opłakane, o czym wiele osób przekonuje się zdecydowanie zbyt późno, np. po uszkodzeniu danego ładunku. Żywotność opon ma zatem ogromne znaczenie - warto je regularnie kontrolować. Zapoznaj się już dziś z naszym poradnikiem na temat żywotności opon przeznaczonych do użytku profesjonalnego.
Jakie parametry wpływają na przewidywany okres przydatności opon do użycia?
Tak naprawdę na żywotność opony wpływa bardzo wiele różnych kwestii, które mogą znacznie skrócić okres jej użytkowania. Wielu właścicieli pojazdów budowlanych oraz rolniczych nie ma świadomości tego, że podczas wyboru odpowiedniego ogumienia liczy się każdy, nawet najdrobniejszy szczegół oraz pozornie nieistotny parametr. Najważniejszy jest rozmiar opon, który ma decydujący wpływ na jej szybkie zużycie, dlatego warto zawsze stosować wyłącznie ogumienie w pełni zaaprobowane przez producenta danego pojazdu. Duży wpływ na żywotność opon ma także jej właściwe przeznaczenie. Zastosowanie ogumienia przeznaczonego do prac rolniczych np. na asfalcie może przyczynić się do znacznie szybszego starcia bieżnika i bezpowrotnego zniszczenia całej opony. Warto ponadto dbać o odpowiednie ciśnienie – zbyt niskie sprawia, że opona ma zwiększony styk jej czoła z nawierzchnią, zwiększeniu ulega również tarcie.
Wymiana opon na czas – zużycie bieżnika
Pierwszym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na żywotność opony jest stan bieżnika, który zawsze powinien wynosić minimum 70% jego pierwotnej wysokości. Po przekroczeniu tej granicy warto dokonać wymiany opon na nowe, gdyż użytkowanie ogumienia o zbyt niskim bieżniku jest nie tylko niebezpieczne, lecz także nieefektywne. Wielu rolników przedłuża okres użytkowania opony aż do czasu praktycznie całkowitego zaniknięcia bieżnika, co jest bardzo złym rozwiązaniem. Istotne jest między innymi to, że zbyt niski bieżnik nie ma odpowiedniej przyczepności, przez co jego użytkowanie może sprawiać ogromne trudności, szczególnie w terenie. Warto cyklicznie kontrolować zużycie bieżnika poprzez mierzenie jego wysokości i wymienić ogumienie wtedy, kiedy osiągnie 70% swojej pierwotnej wysokości.
Dlaczego ogumienie warto kupić w sklepie Profesjonalneopony.pl?
Zakup ogumienia w sklepach o średniej reputacji jest dość ryzykowny. Na szczęście istnieje firma Profesjonalneopony.pl - w naszej ofercie znajdziesz wyselekcjonowaną bazę ogumienia najlepszej jakości, którą zawsze zamówisz w korzystnej cenie. Wszystkie opony są przechowywane w odpowiednich warunkach wilgotności, dzięki czemu zachowują swoją żywotność znacznie dłużej, niż w przypadku magazynowania ich w zbyt suchych halach. Dbamy także o ich oryginalność, dlatego każdy model opon jest objęty gwarancją i pochodzi wyłącznie od renomowanych dostawców.
Liczy się także czas, który upłynął od produkcji danych opon
Warto także wiedzieć, że guma zastosowana w ogumieniu przeznaczonym do samochodów osobowych czy pojazdów budowlanych ulega stałemu zużyciu. Wraz z wiekiem traci swoją elastyczność, przez co staje się niebezpieczna i zdecydowanie mało wydajna. Przyjęło się, że guma zastosowana oponach ma przeważnie 7-letni okres przydatności, wówczas zaczyna tracić swoje właściwości. Warto zatem pamiętać datę wyprodukowania opon i dokonywać obliczeń ich przydatności cyklicznie co roku. Należy także zawsze bezwzględnie pilnować miejsca, w którym dokonało się zakupu ogumienia. Nieznane sklepy bardzo często sprzedają opony po okresie ich przydatności i kuszą bardzo niską ceną, warto ich unikać. Odczytanie daty produkcji jest bardzo proste – producenci przeważnie umieszczają datę na zewnętrznej ściance opony i zapisują ją 4-cyfrowym formacie. Pierwsze dwie liczby odpowiadają za tydzień produkcji, zaś dwie ostatnie – za rok. Oznacza to, że dla przykładu opona z datą produkcji 0120 została wyprodukowana w pierwszym tygodniu 2020 roku i będzie charakteryzowała się wysoką jakością nawet przez 7 kolejnych lat.
Kontrola stanu technicznego ogumienia
Wymiana ogumienia będzie niezbędna także wtedy, kiedy choćby jedna z opon ulegnie zniszczeniu lub zbyt szybkiemu wyeksploatowaniu. Warto zwracać uwagę na stan każdej opony z osobna i szukać ewentualnych śladów uszkodzenia lub awarii, np. niewielkich dziur czy wybrzuszeń. Jeśli podczas cyklicznej inspekcji opon zauważysz na jednej z nich lekkie wybrzuszenie na bocznej ściance czy dużą dziurę w bieżniku – zdecyduj się na wymianę minimum obu opon na jednej osi. Kategorycznie zabrania się wymiany tylko jednej opony, gdyż mogą wystąpić pomiędzy nimi duże różnice, co z kolei prowadzi do wielu różnych niebezpieczeństw. Taką chwilę warto także potraktować jako dobry moment na wymianę całego kompletu na nowy i odzyskanie pełnej sprawności swojej maszyny rolniczej lub budowlanej.