Jak wybrać odpowiednie opony do quada?

2021-03-29
Jak wybrać odpowiednie opony do quada?

Jazda quadem to dla jednych ogromna dawka adrenaliny, której nie równa się w zasadzie żadna inna aktywność na świeżym powietrzu, a dla innych jest to maszyna do pracy. Pojazd ten, znany także jako ATV (All Terrain Vehicle), ma formę czterokołowego motocykla, który daje mnóstwo frajdy podczas jazdy po drogach i bezdrożach w rękach hobbystów, jest jednak także bardzo wymagającym urządzeniem w kwestii ogumienia. W quadach nie można bowiem zastosować ogumienia o niepewnym pochodzeniu, gdyż duża prędkość i duże obciążenia pojawiające się na ogumieniu wskutek np. jazdy po muldach mogą spowodować ich zniszczenie. Opony do quada to szczególnie zaawansowane ogumienie, które warto poznać z bliska.

Dlaczego opony do quadów mają tak duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i radości z jazdy?

Quady to pojazdy mające szerokie zastosowanie i w tym tkwi ich popularność. Są szczególnie często wykorzystywane jako hobbystyczny pojazd do szybkiej jazdy po bezdrożach, gdyż jego niewielkie wymiary zewnętrzne i masa pozwalają na wjazd w praktycznie każde miejsce, także to nieosiągalne dla większych aut terenowych. Co ciekawe, quady są także pojazdami użytkowanymi przez służby leśne oraz rolników jako podstawowy sposób dotarcia do odległych, trudno dostępnych terenów w celu dokonania inspekcji lub naprawy innego pojazdu.

Dlaczego opony do quadów mają tak duże znaczenie? Quady w rękach prawdziwych fanatyków szybkiej jazdy są poddawane największym przeciążeniom podczas pokonywania wymagających tras. Wszelkie awarie, w tym zniszczenie opony wskutek jej przebicia bądź wybuchu, może prowadzić do dużych niebezpieczeństw związanych ze zdrowiem i życiem kierowcy. Quad to dość niestabilny pojazd, który jest narażony na boczne przechylenia. Opony do quadów użytkowanych przez służby lub rolników również powinny charakteryzować się znakomitym wykonaniem, gdyż z reguły ich kierowcy pokonują nimi odległe trasy. Uszkodzenie opony kilkanaście kilometrów od najbliższego węzła komunikacyjnego może wiązać się z dużymi problemami dla kierowcy, gdyż usunięcie usterki będzie wymagało zaangażowania osób trzecich.

Jak czytać rozmiar opon do quada?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór opon do quadów jest ich rozmiar. Producent każdego pojazdu informuje o homologowanych rozmiarach ogumienia w dokumentacji, którą warto przejrzeć przed dokonaniem wyboru. Założenie nieodpowiedniego rozmiaru opon często objawia się obniżoną prędkością maksymalną wskutek zainstalowania opony o zbyt małej średnicy lub mniejszym przyspieszeniem przez założenie ogumienia o średnicy zbyt dużej. Oczywiście czasami w pewnych przypadkach można sobie pozwolić na zmiany w tym zakresie, należy jednak je uzgodnić z producentem pojazdu.

Przeważnie producenci opon stosują standardowe oznaczenia metryczne podobne do tych używanych także w przypadku ogumienia samochodowego. Formuła składa się z szerokości opony w milimetrach, wysokości opony (profilu) oraz średnicy felgi. Dla przykładu opona o rozmiarze 200/60-10 ma 200 mm szerokości, jej profil wynosi 60 (60% z szerokości) i pasuje na felgę o średnicy 10 cali. Na rynku można także znaleźć oznaczenia imperialne, w których wszelkie powyższe wymiary zapisuje się w calach, zmianie ulega także układ. Przeważnie zapis taki ma formułę składającą się ze średnicy zewnętrznej opony, szerokości oraz średnicy obręczy. Dla przykładu opona 15x7-6 oznacza ogumienie o całkowitej średnicy zewnętrznej 15 cali i szerokości 7 cali, która pasuje na obręcz o średnicy 6 cali.

Jakie opony do quada sportowego będą najlepszym wyborem?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór opon do quada sportowego jest sposób jego użytkowania. Z reguły właściciele quadów poruszają się nimi po bezdrożach, często po błocie, grząskich terenach leśnych, utwardzonych drogach, piasku czy żwirze, dlatego wybór odpowiedniego ogumienia warto ograniczyć do tych wyposażonych w głęboki bieżnik. Klocki w takim bieżniku są bardzo wysokie, dlatego znakomicie „wgryzają się” w glebę, zapewniając dużą przyczepność podczas jazdy po najbardziej wymagających terenach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się opony typowo użytkowe, w których bieżnik przypomina ten zastosowany w ogumieniu rolniczym – zapewnia on doskonałą trakcję także podczas ciągnięcia przyczepy i prac polowych. W przypadku rekreacyjnego użytkowania quada warto postawić na modele uniwersalne, których czoło składa się z wielu pojedynczych klocków. Takie warianty sprawdzą się praktycznie w każdym terenie, poza tymi najbardziej wymagającymi.

Inaczej sprawa się ma z oponami szosowymi do quadów. W ich przypadku stawia się na zagwarantowanie jak najlepszej przyczepności na drodze asfaltowej. Muszą mieć jak największą powierzchnię styku ich czoła z nawierzchnią, dlatego powinny być całkowicie gładkie lub tylko z niewielkimi i płytkimi nacięciami. Modele gładkie doskonale się sprawdzają na równej drodze asfaltowej, lecz wskutek braku nacięć bardzo źle radzą sobie na wodzie przez brak możliwości jej odprowadzania. Są jednak niezwykle przyczepne i pozwalają na sportową jazdą po torach. Opony szosowe do quada w wersji uniwersalnej zazwyczaj mają rzeźbę bieżnika podobną do tej stosowanej w oponach samochodowych i dobrze się sprawdzają zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Ich wadą jest natomiast nieco mniejsza, lecz dalej bardzo dobra przyczepność podczas dynamicznego pokonywania ostrych łuków czy hamowania z najwyższych prędkości.

pixelpixel