Jak sprawdzić rok produkcji opony?

2022-04-12
Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Stan opon ma ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa poruszania się pojazdem po drodze, niezależnie od jego rodzaju czy przeznaczenia. Ogumienie powinno być przede wszystkim odpowiednio dopasowane do konkretnego modelu pojazdu, a także w pełni sprawne. Warto zatem na bieżąco kontrolować jego stan, co dotyczy między innymi głębokości bieżnika. Równie istotny jest wiek ogumienia, gdyż powinno się je regularnie zmieniać, nawet jeśli ślady zużycia nie są zauważalne. Producenci zwykle informują o okresie przydatności, zatem jak sprawdzić rok opony? Dowiedz się już dziś z poniższego artykułu.

Rok produkcji opony – podstawowe kryterium oceny ogumienia

Wiele osób zastanawiających się nad tym, jak sprawdzić rok produkcji opony wie, że niezawodne ogumienie odgrywa bardzo ważną rolę w każdym pojeździe. Sam stan jest określany głównie na podstawie zużycia bieżnika, lecz kryterium w postaci daty produkcji ma również ogromne znaczenie, co dotyczy zarówno opon przeznaczonych do modeli osobowych, jak i ciężarowych. W przypadku niespełniania przez opony określonych norm można narazić na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych użytkowników drogi, gdyż to właśnie od opon zależy przyczepność pojazdu, a także długość drogi hamowania.

Gdzie najlepiej kupować sprawdzone opony z długim okresem przydatności?

Poszukując wysokiej jakości ogumienia do pojazdów specjalistycznych warto odwiedzić sklep Profesjonalneopony.pl. Jest to idealne miejsce do zrobienia tego rodzaju zakupów, gdyż oferowane w nim modele spełniają wszelkie normy, pochodzą od renomowanych producentów, a także wyróżniają się solidnym wykonaniem, co ma kluczowe znaczenie w kwestii trwałości i odporności na uszkodzenia. Dodatkowo opony dostępne we wspomnianym sklepie oferowane są w wielu wariantach do wyboru, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie. Asortyment wyróżnia ponadto atrakcyjna cena, co również nie jest bez znaczenia, szczególnie w przypadku firm z dużą flotą samochodową.

Okres przydatności opony a przechowywanie ogumienia

Zdecydowanie istotnym czynnikiem wpływającym na żywotność opon budowlanych, ciężarowych, rolniczych i osobowych jest prawidłowe ich przechowywanie. W przypadku zaniedbania tego aspektu może się okazać, że ogumienie będzie narażone na uszkodzenie, gdy nie będzie używane. W takiej sytuacji rok produkcji nie ma większego znaczenia - każda opona, która zostanie w jakikolwiek sposób uszkodzona nie będzie nadawać się do użytku, nawet jeśli będzie praktycznie nowa. Ponadto warto wiedzieć, że opony używane już po kilku latach eksploatacji (a nawet tradycyjnego przechowywania w garażu) tracą najważniejsze właściwości, co powoduje ich pękanie bądź twardnienie mieszanki. W konsekwencji pogarsza się ich przyczepność i wydłuża droga hamowania pojazdu. Warto przechowywać opony w odpowiednich warunkach, w zaciemnionym miejscu, w pozycji pionowej.

Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że zakupione ogumienie można użytkować do momentu całkowitego zdarcia bieżnika bądź przebicia, którego nie da się naprawić. Jednak to duży błąd, gdyż użytkowanie opon przez okres kilku lat może być niebezpieczne. Zawsze warto samodzielnie odczytać rok produkcji opony - to właśnie od tej daty powinniśmy liczyć okres przydatności ogumienia. Każdy producent ma obowiązek umieścić na zewnętrznej stronie opon informację, kiedy ta opuściła fabrykę. Jest ona określona symbolem DOT, który należy zlokalizować na obramowaniu opony. Zawiera on kod identyfikacyjny zakładu, informujący o tym, kiedy wyprodukowano oponę, a także owalną ramkę z czterema cyframi. Dwie pierwsze to tydzień, natomiast kolejne oznaczają rok produkcji opony. Na przykładowej oponie tymi czterema cyframi są: 1, 7, 1, 4. Oznacza to, że guma ta została wyprodukowana w 17. tygodniu 2014 roku.

Wiek opony, a jej użytkowanie

Niezależnie od tego, czy dana opona jest przeznaczona do samochodów osobowych, ciężarowych czy do quadów należy pamiętać o jej przydatności do użycia. W Polsce obowiązuje norma PN C94300, wedle której opony do 3 lat od daty produkcji mogą być swobodnie wprowadzane, magazynowane, dystrybuowane i sprzedawane. Przy odpowiednich warunkach przechowywania ogumienie zachowuje wszystkie swoje parametry w zakresie bezpieczeństwa i eksploatacji. Sama granica użytkowania jest zwykle umowna, jednak zaleca się aby po upływie 7 lat od odczytanej na oponie dacie produkcji dokonać przeglądu u specjalisty, który oceni stan opon. W większości przypadków opony zachowują swoje właściwości przez około 10 lat.

pixelpixel