Jak przechowywać opony - z felgami i bez felg.

Ogumienie dzieli się na warianty przeznaczone na sezon letni oraz zimowy. Ponadto w sprzedaży dostępne są także modele całoroczne, mało popularne w naszej szerokości geograficznej. Każde, nieużywane opony należy zawsze przechowywać w odpowiednich warunkach, co ma ogromne znaczenie w kwestii ich wytrzymałości i zdatności do użycia w kolejnym sezonie. Niestety, nie wszyscy o tym wiedzą. Bardzo często nieprawidłowo przechowywane ogumienie z felgami lub bez nie nadaje się do dalszego użytkowania, gdyż może ulec deformacji wskutek magazynowania ich w niewłaściwej pozycji. Poznaj koniecznie wszystkie nasze porady i dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać opony.
Dlaczego przechowywanie opon ma tak duże znaczenie?
Przechowywanie opon każdego rodzaju, również tych rolniczych, znacząco wpływa na ich trwałość. Producenci rzadko o tym informują, dlatego podczas przechowywania ogumienia warto zastosować swoje własne, sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Ogumienie może między innymi ulec deformacji w miejscu styku z podłożem, wilgoć znajdująca się na stalowych felgach może zardzewieć, a guma zabrudzona olejem lub innymi substancjami chemicznymi szybko traci swoje elastyczne właściwości. Trzeba także wiedzieć o tym, że na opony źle działają ptasie odchody oraz wiele innych czynników, które mogą się wydawać dla nich w pełni bezpieczne.
Gdzie kupować opony?
Na jakość opon szczególny wpływ ma między innymi miejsce ich zakupu. Wiele sklepów oferujących ogumienie samochodowe czy profesjonalne lub budowlane nie stosuje się do kilku podstawowych wytycznych, które mogą mieć wpływ żywotność produktów. Szczególnie istotna jest kwestia temperatury - powinna być idealnie dostosowana do wymogów mieszanki gumy używanej w ich produkcji, zbyt wysoka lub zbyt niska może prowadzić do przyspieszonego procesu parzenia gumy. Podobnie jest ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem wilgoci czy z natężeniem naturalnych promieni słonecznych. W sklepie Profesjonalneopony.pl dbamy o sposób przechowywania ogumienia i zawsze stosujemy wyłącznie sprawdzone i pewne metody, które zapewniają im trwałość i odporność przez wiele lat od zakupu. Co więcej, oferujemy ogumienie w znakomitej cenie, bardzo korzystnej na tle innych dostawców.
Jak przechowywać opony?
Wielu właścicieli opon dysponuje jednym kompletem pasujących felg, na które musi co roku założyć nowe ogumienie. Oznacza to, iż większość z nich musi znaleźć odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Dobrze sprawdzają się między innymi piwnice oraz magazyny, w których znajduje się wystarczająco duża ilość wolnej przestrzeni. Czasami można także znaleźć odpowiednie miejsce we własnym domu, jest to jednak znacznie trudniejsze. Pomieszczenie musi być suche i czyste – na podłożu nie powinny się znajdować żadne chemikalia oraz zalegająca woda.
Całe koła należy przechowywać zawsze w taki sposób, aby nie powstały na ich powierzchni deformacje np. poprzez ciągłe działanie dużych sił. Felgi wraz z oponami można bez problemu postawić w pozycji poziomej jedne na drugim, należy jednak bezwzględnie unikać stawiania ich pionowo – zbyt duży napór na miejsce styku opony z podłożem może wywołać w tamtym rejonie deformację niemożliwą do usunięcia. Warto także skorzystać z haków i powiesić całe koła za szczeliny w feldze. Z kolei opony luzem stawia się zazwyczaj pionowo. Są na tyle lekkie bez felgi, że na ich powierzchni nie powinny pojawić się jakiekolwiek zmiany, niezależnie od czasu, który upłynął od ich ustawienia w ten sposób. Nie wolno ich jednak wieszać na hakach, gdyż duży napór wagi bezpośrednio na miejsce styku opony z hakiem z pewnością wywoła deformację w tym miejscu, uniemożliwiając ich dalszy montaż. Zatem jak przechowywać opony bez felg? W taki sposób, aby nie narażać ich na uszkodzenia
Czy źle przechowywane opony mogą się zniszczyć?
Zdecydowanie tak. Ogumienie przechowywane w złych warunkach jest narażone na bardzo wiele różnych uszkodzeń, z których część całkowicie uniemożliwia przeprowadzenie ich montażu oraz dalsze użytkowanie. Podstawowym problemem przy przechowywaniu ogumienia w nieodpowiedni sposób jest deformacja opon w miejscu styku z podłożem lub innymi przedmiotami, co zdarza się szczególnie wtedy, gdy opony wraz z felgami są ustawione w pozycji pionowej. Wiele osób nie wiedząc jak przechowywać opony w garażu popełnia także inny błąd, mianowicie kładzie na nich inne przedmioty codziennego użytku, np. maszyny lub narzędzia. One również mogą sprawić, że na oponie pojawią się niemożliwe do usunięcia wgniecenia czy dziurki, które całkowicie uniemożliwiają przeprowadzenie montażu i bezpieczne użytkowanie danego ogumienia.