Jak prawidłowo pompować opony?

2022-04-19
Jak prawidłowo pompować opony?

Stało się, w jednej z opon w Twoim pojeździe nie ma praktycznie powietrza. W takim wypadku należy go niezwłocznie uzupełnić. Dlaczego? Dowiesz się tego w pierwszym akapicie. Jest wiele zagrożeń, jakie płyną ze zbyt niskiego ciśnienia w oponach. Napompować koło możesz, udając się do pobliskiego zakładu wulkanizacyjnego. Jednak możesz to zrobić samodzielnie na jednej ze stacji benzynowych, a jeśli masz w domu kompresor lub odpowiednią pompkę, zrobisz to także w swoim garażu, czy na podwórku. Jak prawidłowo pompować opony? Tego dowiesz się za chwilę. Mogło się bowiem okazać, że wcześniej konieczna będzie wymiana ogumienia, opona jest na przykład przebita. W takim wypadku sprawdź opony do ciągników rolniczych i innych na podanej stronie.

Dlaczego warto sprawdzać ilość ciśnienia w oponach?

Zaczniemy jednak od tego, dlaczego warto sprawdzać ciśnienie w oponach i na co ono wpływa. Przede wszystkim zwiększa się wtedy zużycie bieżnika, ponadto jest ono nierównomierne. Po jednej stronie bieżnik zużyje się nieco szybciej, a po drugiej wolniej. Kiedy napompujesz oponę po dłuższej jeździe bez odpowiedniego ciśnienia, prawdopodobnie będzie Cię ściągać w jedną ze stron podczas jazdy. To nie wszystko. Oprócz lepszej żywotności ogumienia, kontrolując ciśnienie w oponach regularnie, zmniejszasz ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze. Za mało powietrza w kołach może sprawić, że pokonywanie zakrętów nie będzie tak płynne i proste. Dodając do tego złe warunki na drogach, stwarzasz poważne zagrożenie sobie i innym uczestnikom ruchu! Pamiętaj więc o sprawdzaniu ciśnienia w oponach i uzupełniaj, jeśli będzie tak konieczność. A jeśli potrzebujesz nowych opon, postaw na ogumienie do ciężarówek i innych pojazdów od najlepszych producentów!

Szukasz wytrzymałych opon? Kup je na stronie profesjonalneopony.pl

Najwyższa jakość ogumienia w rozsądnych cenach. Gumy tylko od cenionych dostawców, producentów cieszących się zaufaniem wśród klientów z całego świata. Właśnie to czeka na Ciebie w sklepie profesjonalneopony.pl. Jeżeli więc potrzebujesz opon do ciężarówek, maszyn budowlanych, rolniczych, może dźwigów, quadów, czy maszyn przemysłowych, postaw na tego sprzedawcę. Przejdźmy jednak do sedna - sprawdź, jak prawidłowo pompować opony.

Jak pompować opony? Jakie jest optymalne ciśnienie powietrza w oponach?

Zaczniemy od tego, jak prawidłowo pompować opony. Wszystko wytłumaczymy krok po kroku, dzięki czemu nie popełnisz żadnego błędu! Czynność ta nie jest skomplikowana. Podjeżdżając pod kompresor na stacji benzynowej, dojedź do niego odpowiednio blisko kołem, które ma zostać napompowane. Weź pistolet w dłoń, odkręć zakrętkę od wentyla i włóż końcówkę węża w wentyl. W tym samym momencie wciśnij języczek blokady. Teraz wężyk możesz puścić i przejść do pompowania. Przyciśnij spust i trzymaj go do momentu, kiedy w oponie będzie optymalna ilość powietrza (zaraz powiemy, ile to jest). Kiedy skończysz pompować, puść spust i naciśnij język blokady, aby odblokować wężyk. Wyciągnij go szybko i zakręć wentyl zakrętką. Tak naprawdę to tyle!

Ilość ciśnienia w oponach - jaka jest optymalna wartość? Przeważnie jest to około 2 bary na każdą oponę. Wszystko jednak zależy od zaleceń producenta. Sprawdź więc tabliczkę znamionową, na której wszystko jest opisane. Jeśli nie możesz jej znaleźć, dobij do 2/2,2 bara. Możesz postawić na tę wyższą granicę. Często bowiem producenci zalecają ciśnienie na poziomie 2,3 lub 2.4 bara. Niewielkie odchyły rzędu 0,1/0,2 bara nie wpłyną na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj także, aby w każdej oponie w pojeździe ciśnienie powietrza było takie same! Teraz już wiesz, jak prawidłowo pompować opony!

pixelpixel