Jak czytać rozmiar opon - oznaczenia.

2022-04-22
Jak czytać rozmiar opon - oznaczenia.

Podczas poszukiwania ogumienia z pewnością każdy zwraca uwagę na rozmiar opon, który zawsze powinien być w pełni zgodny z wymaganiami producenta oraz sposobem użytkowania danego pojazdu. Wiele osób w trakcie dokonywania zakupu opon posiłkuje się głównie poradnikiem użytkownika, poruszającym najważniejsze kwestie dotyczące zakupu ogumienia, często także korzysta z pomocnych kalkulatorów rozmiarów. Rozmiar opony ma bezpośredni wpływ na wszystkie właściwości danego auta lub pojazdu, dlatego też parametr ten jest przez wielu oceniany jako najistotniejszy ze wszystkich. Poznaj koniecznie sposób odczytywania rozmiaru opon i wybierz model, który będzie w stu procentach zgodny z Twoim pojazdem.

Rozmiar opon – najważniejszy parametr podczas wyboru każdej opony

Rozmiar opon to parametr, na który składa się kilka wymiarów po ich połączeniu w jedną całość. Producenci opon różnie oznaczają swoje wyroby, zależnie między innymi od sposobu ich użytkowania i miejsca montażu, przez co nie wszędzie metoda oznaczenia będzie taka sama - warto mieć to na uwadze podczas dokonywania zakupu. Na szczęście w internecie znajduje się wiele praktycznych kalkulatorów - dzięki nim można łatwo i szybko obliczyć rozmiar opony i zestawić go z innymi wymiarami. To ogromne ułatwienie dla wszystkich nabywców opon, którzy nie czują się pewnie w samodzielnym obliczaniu i chcą mieć gwarancję, że kupują ogumienie we właściwym rozmiarze.

Jak czytać rozmiar opon?

W zapisie rozmiaru opon znajduje się wiele bardzo istotnych wymiarów, które mają bezpośredni wpływ na ich użytkowość w danym pojeździe rolniczym lub budowlanym.

  • Opony oznaczone formułą np. 24x10-12 mają 24 cale średnicy zewnętrznej, 10 cali szerokości i pasują na felgę o średnicy 12 cali.
  • Producenci stosują również zapis składający się z szerokości opony w calach oraz średnicy obręczy, także wyrażony w calach. Dla przykładu opona o wielkości 11x24 ma 11 cali szerokości i będzie pasować na felgę o rozmiarze 24 cali.
  • Jeszcze inaczej wygląda sprawa w oponach oznaczonych jako np. 10/80-15. W tym przypadku ogumienie ma 10 cali szerokości i profil 80 (wartość procentowa od szerokości) i będzie pasowało na felgę o średnicy 15 cali.

Poznaj z bliska sklep Profesjonalneopony.pl

W sklepie Profesjonalneopony.pl znajdują się wyłącznie wyselekcjonowane opony przeznaczone do profesjonalnych zastosowań, które wybraliśmy na podstawie ich jakości oraz korzystnych cen zakupu. Wszystkie modele są przechowywane w odpowiednich warunkach i zostały podzielone na poszczególne kategorie. Każda opona znajduje się na osobnej podstronie, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiedni wariant. W opisie prezentowanych wariantów umieściliśmy także szczegółowe dane i parametry, takie jak rozmiar, liczba płócien czy rodzaj konstrukcji.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar opony?

Podczas wyboru ogumienia zwróć uwagę na jego rozmiar, który ma fundamentalne znaczenie w kwestii użytkowania danego pojazdu mechanicznego. Kupując opony, koniecznie zasięgnij porady u producenta pojazdu. Bardzo często umieszcza on informacje na temat odpowiednich i zaaprobowanych rozmiarów opon przeznaczonych do danego pojazdu np. w poradniku użytkownika. Jeśli jednak go nie masz, nic straconego. Przeważnie właściwy rozmiar ogumienia podstawowego znajduje się także na tabliczkach znamionowych, jednak będzie wówczas trzeba dokonać samodzielnych obliczeń zamienników. Aby tego dokonać, warto skorzystać z praktycznych kalkulatorów bądź tabeli alternatywnych rozmiarów. Przeważnie autorzy umieszczają w nich pasujące wymiary opon o zupełnie innym przeznaczeniu, np. międzyrzędowe.

Zastosowanie opon w nieodpowiednim rozmiarze – dlaczego jest tak niebezpieczne?

Wielu rolników czy właścicieli dużych i mniejszych firm budowlanych chce zaoszczędzić, dlatego wybiera najtańsze opony rolnicze, nie zwracając uwagi na ich odpowiedni rozmiar. Bardzo często okazuje się wówczas, że kupują ogumienie zbyt szerokie lub wąskie, ewentualnie o zbyt małej lub zbyt dużej średnicy zewnętrznej. Efekty zastosowania tego typu ogumienia mogą być bardzo niebezpieczne. Bardzo często ulegają one wówczas szybkiemu i nierównomiernemu zużyciu, zapewniają zbyt małą przyczepność np. na asfalcie lub podczas jazdy po grząskim czy sypkim terenie, a także zwiększają zużycie paliwa. Co więcej, mogą być źródłem zagrożenia dla życia lub zdrowia. Oznaczenia wymiarów opon mają bowiem również wpływ na ich nośność, która z kolei bezpośrednio decyduje o bezpieczeństwie jazdy. Zastosowanie ogumienia o zbyt małej nośności może w efekcie prowadzić do wybuchu opony.

pixelpixel