Gdzie utylizować opony rolnicze
Opony rolnicze i ciężarowe mają szczególnie duży i bardzo negatywny wpływ na całe środowisko, jest to bowiem jeden z najniebezpieczniejszych odpadów z punktu widzenia ekologii. Mnóstwo przeróżnych substancji chemicznych oraz duże wymiary zewnętrzne ogumienia profesjonalnego sprawia, że ich recyklingiem oraz przyjmowaniem zajmują się wyłącznie niektóre wyselekcjonowane firmy i nie można ich wyrzucić na wysypisko ot tak, co wywołuje wiele problemów natury logistycznej. Oznacza to, iż na pytanie, gdzie można utylizować opony rolnicze jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź - w jednej z firm zajmujących się ich utylizacją i zbieraniem. W naszym sklepie możesz kupić opony rolniczne, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą!
Spis treści
Dlaczego utylizacja opon jest niezbędna?
Opony, niezależnie od ich typu czy przeznaczenia, składają się z wielu niebezpiecznych i toksycznych składników, w tym także polimerów, które mają zapewnić im jak największą elastyczność oraz wieloletnią odporność na zużycie. Niestety, tak dobra mieszanka z punktu widzenia użytkownika ma także wadę z punktu widzenia ekologii - bardzo długi czas rozkładu. Ogumienie ciężarowe z dużą zawartością polimerów może rozkładać się w naturze nawet około 100 lat. Łącząc tę wartość z wolumenem produkcji ogumienia w skali rocznej wynoszącej ponad 22 miliony ton otrzymamy szczególnie groźny i wszechobecny odpad. Oznacza to, iż gdyby wyrzucanie ogumienia w standardowy sposób na śmieci byłoby legalne, to już po chwili większość wysypisk byłaby nimi przepełniona. Obecnie trend ekologii i myślenia o środowisku naturalnym corocznie przybiera na sile i widać to między innymi po podejściu rządu oraz pojedynczych osób do kwestii segregowania odpadów.
Gdzie nie wolno utylizować opon rolniczych i ciężarowych?
Jeśli zastanawiamy się gdzie utylizować opony rolnicze, poznajmy najpierw miejsca, w których nie można tego zrobić pod żadnym pozorem. Przepisy ustanowione w Polsce 2012 roku obowiązujące w praktycznie każdym innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, zabraniają oddawania opon w całości lub w częściach na jakiekolwiek wysypiska śmieci z kilku bardzo ważnych powodów. Ogumienie nie jest bowiem odpadem komunalnym, a ze względu na swoje duże rozmiary oraz szczelną strukturę może zatrzymywać metan wydzielający się podczas rozkładu masy śmieci, wskutek czego mogą go zatrzymywać w swojej strukturze. Siła wyporu może w efekcie wyprzeć ogumienie na wierzch i spowodować całkowite rozszczelnienie warstwy izolacyjnej wysypiska. Co to oznacza? Katastrofę ekologiczną związaną ze skażeniem wód gruntowych i powierzchniowych, co w najgorszym przypadku może zakończyć się także pożarem niebezpiecznym również dla ludzi. Wiele toksycznych oparów wydzielających się z opon podczas ich spalania ma szczególnie zły wpływ na zdrowie zwierząt oraz ludzi, dlatego taka sytuacja nosi miano katastrofy ekologicznej na ogromną skalę.
Recykling opon ciężarowych
Ogumienie składa się z kilku podstawowych składników, które mają w efekcie zwiększać ich trwałość i przyczepność, a jednocześnie zmniejszać także szybkość ich zużycia. Podstawowe surowce użyte do produkcji ogumienia to oleje, krzemionka oraz materiały tekstylne i stal jako wzmocnienia, istotne są także niektóre toksyczne związki chemiczne, które umożliwiają dalszą obróbkę gumy i nadanie jej prawidłowej struktury. Cześć z tych surowców da się odzyskać podczas recyklingu, dlatego opony mogą w niektórych przypadkach stanowić odpad szczególnie istotny z punktu widzenia odzyskiwania zasobów. Recykling materiałowy umożliwia uzyskanie różnych surowców i wykorzystanie ich do produkcji innych dóbr, którymi w przypadku opon mogą wszystkie mechaniczne elementy gumowe. Uszczelki oraz gumowe odbojniki czy maty wygłuszające to tylko część z wielu produktów, które są wykonane przy użyciu gumy pochodzącej z recyklingu. Stal używana podczas produkcji ogumienia do jego wzmocnienia może z kolei służyć jako element konstrukcji metalowych lub urządzeń i narzędzi budowlanych. Z kolei ogumienie poddane procesowi mielenia może być wykorzystywane podczas budowy dróg i autostrad, co jest szczególnie popularne, gdyż guma znacznie zwiększa przyczepność kół do nawierzchni i zmniejsza ryzyko jej spękania.
Jak przebiega proces utylizacji opon?
Jeśli zastanawiasz się gdzie utylizować opony rolnicze, koniecznie najpierw poznaj zasadę działania tego procesu. Najpierw ogumienie należy poddać wstępnej obróbce mechanicznej lub chemicznej w postaci jego rozdrobnienia, rozpuszczenia w kwasie bądź pocięcia. Później następuje obróbka termiczna, czyli wypalanie gumy, wskutek czego uzyskuje się granulat o różnej granulacji. Nie bez znaczenia jest jednak to, że proces obróbki opon jest bardzo trudny i wymaga zastosowania prądożernych maszyn, które ze względu na generowanie dużego hałasu mogą negatywnie wpływać na życie mieszkańców danego regionu.
Gdzie utylizuje się opony ciężarowe i rolnicze
Gdzie można utylizować opony rolnicze? Zawsze tylko i wyłącznie w miejscu, które jest do tego przeznaczone i dysponuje wszelkimi certyfikatami oraz świadectwami, upoważniającymi do realizowania procesu utylizacji ogumienia. Zakładów jest w Polsce stosunkowo wiele, lecz największą jest w dalszym ciągu nasze krajowe Centrum Utylizacji Opon, a także Grupa Recykl. Firmy te współpracują na zasadzie wyłączności z dostawcami hurtowymi, które dostarczają w jednej transzy nawet 10 ton materiału do utylizacji, takimi jak warsztaty samochodowe oraz centra wymiany opon lub miejsca ich sprzedaży. Każdy zastanawia się, gdzie utylizować opony rolnicze, które ze względu na ich bardzo duże wymiary zewnętrzne trudno jest transportować. Większość firm zajmujących się utylizacją dysponuje własnym transportem, który może być płatny lub darmowy w przypadku dużych zamówień. Co w takim razie ma zrobić osoba prywatna, która zastanawia się gdzie oddać opony ciężarowe i ile kosztuje ich utylizacja? Okazuje się, że najlepszym wyborem jest oddanie zużytego ogumienia do warsztatu samochodowego bądź wulkanizacyjnego, dobrym wyjściem jest także pozostawienie ich podczas zakupu nowego kompletu. wielu sprzedających ma taką opcję i to całkowicie bezpłatną.